PSL z towarzyszymi ze Wschodu zbudują nam Unię

PSL uaktywnił się na linii Warszawa-Pekin. Ledwo co delegacja PSL wróciła z Chin, to zaraz spotkała się z ambasadorem ChRL w Polsce. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz opowiedział jak owocna była wizyta w Chinach, bo pozwoliła na "pogłębienie przyjaźni między PSL a Komunistyczną Partią Chin.

Zaraz potem na portalu “Wszystko co najważniejsze” Waldemar Pawlak postanowił nam sprzedać bajkę pt. Chiropa. Dla Polski w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku to ma być wielka szansa. Tu oczywiście “największym wyzwaniem dla Polski jest znalezienie sposobu na racjonalne ułożenie relacji z Rosją” , przekonuje były premier.
I tu Pawlak trafia w sedno nie tylko o Chiny ale i Rosję chodzi w tym planie. Chiropa to tak naprawdę projekt budowy w Eurazji chińsko-rosyjskiego kondominium. 
Początkowo wydawało się, że ogłoszony prawie 4 lata temu przez prezydenta Chin Xi Jinpinga projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli drogi handlowej z Chin do Europy, będzie wyzwaniem dla rosyjskiego planu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Jednak w maju 2015 r. podczas wizyty prezydenta Xi w Moskwie wydana została wspólna deklaracja o połączeniu obu projektów i stworzeniu mechanizmu ich koordynacji w ramach wspólnej grupy roboczej. O zacieśnianiu się współpracy na linii Moskwa–Pekin świadczą liczne spotkania Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W zeszłym roku do wspólnych konsultacji obu przywódców doszło m.in. zaraz po wizycie prezydenta Xi w Polsce. Następne spotkanie Putin–Xi odbyło się we wrześniu na szczycie G20 w ChRL. Ale liczne narady chińsko-rosyjskie nie ograniczają się tylko do głów państw. Pod koniec zeszłego roku miało miejsce w Rosji szkolenie chińskich pilotów, a na Boże Narodzenie 2016 Państwo Środka otrzymało od Moskwy  cztery Su-35, myśliwe generacji „4++”. Negocjacje dotyczące zakupu maszyn rozpoczęły się jeszcze przed aneksją Krymu, ale wydarzenia na Ukrainie nie powstrzymały Pekinu od rozmów z Moskwą, a w 2015 roku podpisano kontrakt.
W momencie gdy relacje Rosji z Zachodem są napięte i gdy zaostrza się atmosfera na linii Pekin–Waszyngton m.in. ze względu na spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, to właśnie Rosja udostępnia ChRL-owi swoje nowoczesne technologie i wzmacnia zdolności obronne Państwa Środka.

O projekcie  euroazjatyckiej integracji pod protektoratem Moskwy i Pekinu mówił Song Hongbing na  ekonomicznym forum w zeszłym roku w Petersburgu i pewnie poruszył ten temat  kilka tygodni później, gdy spotkał się z Waldemarem Pawlakiem w Polsce.


-->



Sprzedanie Polakom idei euroazjatyckiej unii nie poszłoby łatwo. Chiropa brzmi lepiej. Rzeczywiście "pogłębia się przyjaźń między PSL a Komunistyczną Partią Chin". Koniczyna pozostała czerwona.....

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad