Dla Tajwanu: honor i obowiązek


Z powodu blokady dyplomatycznej Chin Ludowych, Tajwan jest członkiem niewielu organizacji międzynarodowych; jedną z tych w których wyspa jest obecna jest APEC (Współpraca Gospodarcza Azji i Pacyfiku); od 1991 roku Tajwan pod nazwą Chińskie Tajpej bierze udział w forum APEC ;nigdy jednak prezydent Tajwanu nie otrzymał zgody na udział w tym spotkaniu przywódców. Prezydenta zawsze reprezentuje wysłannik i jego kontakty z przywódcami na forum są bacznie obserwowane na wyspie. edstawicie

W tym roku prezydent Tajwanu Chen Shui-bian wyznaczył na swojego przla na forum APEC dyrektora firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), Morrisa Changa:

Wybór ten został uznany przez Ministra Spraw Zagranicznych Jamesa Huanga za znakomity. Morris Chang nigdy nie był zaangażowanyw politykę, ale jego oddanie przy pracach delegacji tajwanskiej i częsta wymiana zdan z amerykańskim prezydentem Bushem i chińkim przywódcą Hu Jintao na forum w Hanoi wbudziła uznanie. Prawdziwym dyplomatą okazała się także żona dyrektora TSMC, Sophie Chang,; przeprowadząca rozmowy z Laurą Bush i żonami innych przywódców min. z Chin Ludowych, Japonii i Rosji. W wypowiedzi udzielonej Taipei Times Sophia Chang przyznała, że udział w forum traktowała jako misję dyplomatyczną i spędziła dużo czasu przygotowując się do niej między innymi zbierając informacje na temat żon każdego z przywódców biorących udział w forum. Mówiacą plynnie po angielsku Sophia Chang (studiowała w Stanach) mogła rozmawiać z uczestnikami forum bez tłumacza. Aby podkreślić swoje tajwańskie korzenie, Sophia Chang w trakcie trwania forum nosiła tradycyjne stroje przygotowane przez tajwańskich projektantów.
Zdając sobie sprawę jak ważne dla Tajwanu są relacje ze Stanami Zjednoczonymi, żona Morrisa Chang spędziła dużo czasu rozmawiając z Laurą Bush; obie panie znalazły wiele wspólnych tematów; ich córki studiują w Nowym Jorku, a także pracują jako woluntariuszki w organizacji promującje program Laury Bush „Pierwsza książka” (celem programu jest zapewnienie dzieciom pochodzącym z rodzin o niskiem dochodzie dostępu do najnowszych książek). Sophia Chang zasugerowała, że skoro chiński staje się coraz popularniejszym językiem na świecie, Tajwan może przeznaczyć dla organizacji Laury Bush książki wydane po chińsku. Laura Bush przyjeła propozycje z zadowoleniem dodając” „możemy zrobić to razem”.
Swój udział w forum APEC Sophia Chang określiła jako honor i obowiązek. „Cieszę się, że mogłam pomóc, dodała.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków