Tajwan pamięta o Marii Skłodowskiej-Curie

O śmierci córki Marii Skłodowskiej-Curie, Ewy Curie-Labouisse, doniosły czołowe media na Tajwanie.
Maria Skłodowska-Curie jest często „obecna” na wyspie.
Na Tajwanie ukazały się po chińsku liczne publikacje dotyczące naszej wielkiej rodaczki i od lat jest ona inspiracją dla wielu młodych Tajwańczyków. Tajwański lauret Nagrody Nobla prof. Lee Yuan-tseh (李遠哲) przyznał, że zdecydował się na karierę naukowa pod wpływem lektury biografii Marii Skłodowskiej-Curie.
Na Międzynarodowch Targach Książki w Tajpej w 2007 przy współpracy z Ruchem Rodaków i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie udało mi się przygotować małą prezentację min:
książki Marii Skłodowskiej-Curie „Authobiografical notes and Pierre Currie”i filmu pt. „Maria Skłodowska – Curie”. Wcześniej przesłaliśmy książki po chińsku na aukcję zorganizowaną przez Muzeum (tutaj), na której obecny był min. przedstawiciel Tajwanu w Polsce.
W tym roku obchodzimy 140 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie i i rząd tajwański także pragnął uczcić polską uczoną.Jak poinformowal mnie p. Yeh-shin Chu, sekretarz Tajwańskiego Biura Ekonomiczno – Kulturalnego w Warszawie, rząd tajwański udzielił wsparcia finasowego dla projektu obchodów 140 rocznicy urodzin M. Skłodowskiej-Curie przygotowanego przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (Muzeum także obchodzi w tym roku swoje swięto: 40 rocznicę powstania). Pan Chu podziekował mi za zaangażowanie w projekt (nieskromnie powiem, że słysząc o kłopotach finansowych Muzuem narodził się w mojej głowie pomysł poproszenia rządu tajwańskiego o wsparcie...i tak po nitce do kłębka). Ale te podziękowania należą się nie mnie, ale Tajwańczykom i ich rządowi za wsparcie Muzeum i za to, że w tak piękny sposób złożyli hołd Marii Skłodowskiej-Curie.

Ps. Kalendarz obchodów 140 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie tutaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków