Coś o Eileen Zhang....

Tematyka polityczno-społeczna była często głównym tematem twórczosci pisarzy okresu w którym tworzyla Eileen Zhang (張愛玲/ 1920-1995). Dla Zhang polityka, historia były raczej tłem ...ale i to wystarczyło, aby przysporzyć jej kłopotów; jej książki byży zakazane przez długi czas w Chinach Ludowych (opisywała życie burzuazyjnego Szangahaju, była więc wrogiem klasowym). Także na Tajwanie pozycje Zhang nie mogły być wydawane do końca lat 70-tych (w kilku książkach bohaterowie nie zbyt pochlebnie wyrazili się o Chang Kai-szeku 蔣介石– prezydencie Chińskiej Republiki na Tajwanie).
Sama pisarka pochodziła z zamożnej rodziny; jej dziadek był wpływowym urzędnikiem na dworze cesarskim; dzieciństwo Eileen Zhang nie należało jednak do zbyt udanych; matka opuściła rodzinę a ojciec wiązał się różnymi kobietami i był uzależiony od opium.
Autorka nie miała także szczęścia w miłości ; jej wielka miłość, pierwszy mąż, opuścił ją dla 17-letniej dziewczyny; Eillen długo nie wierzyła w zdradę męża. Drugi mąż (Amerykanin) w pięć lat po ślubie miał wylew, był sparaliżowany i wkrótce zmarł. Eileen odizolowała się od świata i stąd określano ją jako Gretę Garbo chińskiej literatury. Jej amerykański wydawca nigdy się z nią nie spotkał. Była tak samotna, że gdy zmarła w 1995 dopiero po kilku dniach właściciel mieszkania, które wynajmowała odkrył to.
Ostrożnie, pożądanie” (色, 戒)
To jedno z opowiadań Eileen Zhang mające w wersji orginalnej tylko 10 tys. znaków chińskich, ale napisanie jego zajeło autorce ponad 20 lat. Zaczeła w latach 50-tych i często odkładając jej do szuflady skończyła je w latach 70-tych. Opowiadanie po raz pierwszy wydano na Tajwanie. Tytuł opowiadania dwa słowa ostrożnie, pożądanie” oddzielone przecinkiem; w dialekcie szanghajskim, a takim na codzień mówiła Zhang, te dwa znaki są homofonami, a więc wyrazami dźwiękowo identycznymi, ale odmiennymi pod względem pisowni, pochodzenia i znaczenia. Wlasnie w takiej grze słów wychodzi kunszt słowa i zdolności lingwistycze Eileen Zhang.

Więcej o Eileen Zhang i filmie Ang Lee ( 李安) opartym na jej opowiadaniu w „Magazynie Filmowym” (Polskie Radio, Program I) w sobotę (19 stycznia) o godz. 11:05.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad