Czy to nowe? Czy to stare?

15 maja 2007 roku zmieniono nazwę znajdującego sie w centrum Tajpej Mauzoleum Chiang Kaisheka (國立中正紀念堂) na Memoriał Tajwańskiej Demokracji (台灣民主紀念館). Zmianę popierali min. posłowie DPP i Fundacja Ofiar 28 lutego (28 lutego 1947 Chiang brutalnie rozprawił sie protesującymi przeciwko rządom Kuomintangu). Ale wielu z członków Kuomintangu było przeciw; niektórzy przypominali nam jak to Chiang wspaniałomyślnie rządził Tajwanem (choć nie wspominali o okresie Białego Terroru – 200 tys. uwięzionych lub zabitych- tępieniu kultur lokalnych czy braku podstawowych swobód obywatelskich).
Prezydent-elekt Ma Yingjiu (馬英九) stwierdził własnie, że zmiana nazwy była „niezgodna z prawem”. Ma Yingjiu w kampanii wyborczej zapewniał, że „patrzy w przyszłość”; czy powrót do pierwotnej nazwy mauzoleum ma być tym „krokiem ku przyszłości’, czy może kolejnym rozczarowaniem, bo „wraca stare”.
Ponieważ być może niedługo „nowe mauzoleum” okaże się „starym” (przejdzie do historii) i zastąpi je ...”jeszcze starsze”,postanowiliśmy z mężem odwiedzić Memoriał Tajwańskiej Demokracji i znajdującą się tu wystawę. Można na niej między innymi obejrzeć obrazy jednej z ofiar Białego Terroru, O Yang-wen (歐陽文), więzionego na Zielonej Wyspie (綠島) w latach 1951-1962, a także wystawę zdjęć pokazującą najnowszą historię Tajwanu – walkę o swobody zgromadzeń, wypowiedzi, o prawo do samostanowienia.

Na pierwszym piętrze mauzoleum zachowano zbiory poświęcone Chiang Kai-shekowi (zrobił to ktoś przezorny – wiedział, że mogą się jeszcze przydać); możemy na własne oczy zobaczyć stroje w jakich wódz chadzał, krzesła na jakich siedział i samochody jakimi jeździł....towarzysz Mao ma swoje mauzoleum w Pekinie a nam pewnie znowu niedługo przyjdzie się ‘cieszyć’ Mauzelum Chiang Kaisheka w Tajpej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad