Przywitanie olimpiady 迎接奧運

Organizacja Igrzysk Olimpijskich stała się dla Komunistycznej Partii Chin Ludowych “największym zadaniem politycznym” (最大政治任務). Aby nic nie staneło na drodze do realizacji tego zadania zwiększone represje w ‘roku olimpijskim’ dotykają nie tylko Tybetańczyków, Ujgurów, dysydentów, ale także przeciętnych Chińczyków. Na ulicach dużych miast takich jak Pekin czy Szanghaj zatrzymywani są kierowcy, a ich samochody są przeszukiwane pod pretekstem akcji „przywitania olimpiady” (迎接奧運). 26 stycznia w taki sposób zatrzymano Yu Zhou (於宙) i jego żonę. 42-letni Yu był współzałożycielem i członkiem muzycznego bandu Xiaojuan & współmieszkańcy doliny (小娟&山谷居民); utalentowany muzycznie (grał min. na gitarze, perkusji i harmonijce) i lingwistycznie (mówił min. płynnie po angielsku i francusku), Yu od kilku lat sympatyzował z ruchen Falun Gong (法輪功[h1] ). I to właśnie materiały tego ruchu znaleziono w trakcie kontroli samochodu Yu. Małżenstwo Yu zostało aresztowane. 6 lutego krewni Yu otrzymali rozkaz stawienia się w Centrum Pogotowia Ratunkowego Qinghe w Pekinie(北京清河急救中心). Tu pokazano im zwłoki Yu. Lekarze pytani o przyczynę śmierci raz twierdzili, że była cukrzyca, a raz że zgon nastąpił w wyniku odmowy przyjmowania pokarmów. Yu Zhou nigdy nie chorował na cukrzycę. Krewnych Yu starano się zmusić do kremacji zwłok Yu; ci jednak odmówili i żądają autopsji; ciało Yu do tej pory nie zostało wydane rodzinie. Żona Yu, Xu Na (許那), przebywająca w Pekińskim Zakładzie Karnym 北京看守所 (tu przetrzymani są więźniowie polityczni, którzy poddawani są okrutnym torturom) nie wie jeszcze jaki los spotkał jej męża.

Rosyjski dysydent Władimir Bukowski powiedział o decyzji organizacji olimpiady w Moskwie w 1980 roku, że to „politycznie poważny błąd, po ludzku podłość, a z punktu widzenia prawa zbrodnia”. Niestety słowa Bukowski odnoszą się także do Olimpiady w Pekinie.


“Moj dom” to pierwsza i ostatnia zarazem piosenka grupy Xiaojuan & współmieszkańcy doliny, która doczekała się teledysku.
我的家,是他圈起的一塊小地方,到處都是青草,全部是綠的…
„To mój dom; małe miejsce jakie on dla mnie znalazł; wypełnione roślinami; wszystko wokół jest zielone...”


[h1]Władze chińskie zabroniły praktykowania Falun Gong, a naruszenie zakazu karane jest długoletnim więzieniem, lub osadzeniem w obozie pracy.

Źródło: 大紀元 (EpochTimes)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków