Specjalny pokaz “Katynia”

We wtorek odbył się specjalny pokaz filmu „Katyń” na którym obecni byli min. czołowi krytycy filmowi na Tajwanie, przedstawiciele Memorial Foundation of 228 (二二八事件紀念基金會)[h1] (to taki tutejszy odpowiednik Rodzin Katyńskich) , honorowy przedstawiciel Polish Chamber of Commerce dr. E. F. Einhorn, kierujący wydawnictwem Asian Culture (允晨文化) Joe Liao (tajwański wydawca Kapuścińskiego) i poeta Li Min-yong/李敏勇 (tłumacz poezji Herberta). Na wszystkich film zrobił niesamowite wrażenie i jak zauważył Rick Zhu/ 朱立熙 (kierujący Fundation of 228, a wcześniej redaktor naczelny Taipei Times) po raz pierwszy Tajwańczycy mają szanse poznać bolesne doświadczenia Polaków i zrozumieć nas lepiej. Mieszkańcy wyspy, ogladając film, bardzo dobrze rozumieją czym dla Polaków był Katyń i jak bardzo to doświadczenie, kłamstwo katyńskie i pożniejsze lata komunistycznej niewoli wpłyneły na nas, na nasza historię.
W rozmowach przedstawiono parę pomysłów dalszej współpracy i możliwości promocji polskiej kultury na wyspie..to spotkanie utwierdziło mnie tylko w przekonaniu, że Polacy, Tajwańczycy, Chińczycy (na pokazie byli przedstawiciele chińskiej gazety Epoch Times/大紀元) mają sobie wiele do zaoferowania; istnieje potrzeba dzielenia się naszymi doświadczeniami...choć nie wszyscy, odpowiedzialni za wymianę i promocję to rozumieją....

[h1]Dalczego 228? Reżim rządzącego Kuomintangu, zwany białym terrorem, doprowadził do zamieszek 28 lutego 1947 r., podczas których, według różnych szacunków, zginęło od ośmiu do dwudziestu tysięcy ludzi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków