„Spójrzcie na Polskę i myślcie o Tajwanie”

W dzisiejszym wydaniu „Liberty Times” (自由日報) ukazał się kolejny artykuł nawiązujący do Katynia pt. „Spójrzcie na Polskę i myślcie o Tajwanie” (看看波蘭, 想想台灣) napisany przez poetę Li Minyong (李敏勇) . Li Minyong przypomina, że 15 sierpnia minie 63 rocznica zakończenia wojny z Japończykami; Tajwan przestał być kolonią japońską. 15 sierpnia na ekrany kin na wyspie wejdzie "Katyń" (aż chce się dodać jeszcze jedno wydarzenie: 88 rocznica Cudu nad Wisłą!). Tajwański poeta rysuje jeszcze jedną analogię.Tak jak Japończycy i rząd Chang Kaiszeka robili wszystko, aby Tajwan nie mógł decydować o swoim własnym losie, tak Niemcy i Sowieci pragneli pozbawić Polskę prawa do samostanowienia.
I muszę przetłumaczyć końcówkę artykułu, bo tak pisać może tylko tajwański patriota i wielki przyjaciel Polski.
“1895 roku przyniósł okupcję japońska, a w 1945 skonfundowani czym naprawdę jest ojczyzna witaliśmy chiński Kuomintang. A teraz? Komunistyczne Chiny stają się kolejną atrapą ojczyzny. Tajwańczycy koniecznie zobaczcie Katyń; przyjrzyjcie sie polskiej historii, przyjrzyjcie się jak oni pamiętali, jak mierzą się ze historią. A potem pomyślcie o Tajwanie. Czy naprawdę nie potrzebujemy poczucia państwowości, odpowiedzialności i odwagi?”.
Li Minyong od kilku lat tłumaczy wiersze polskich poetów: Herberta, Zagajewskiego, Miłosza. Zdziwiona gdy zobaczyłam go po raz drugi na specjalnym pokazie Katynia uslyszalam: „musiałem zobaczyć to jeszcze raz. Przyprowadziłem przyjaciół...ach, gdybyśmy my tu na Tajwanie mieli tak silne poczucie tożsamości jak wy, Polacy...”

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Mieszanka chińskiego autorytaryzmu i zachodniego wokeizmu