Tajwański „guru zarządzania” nie żyje

Dziś czołowa wiadomość na Tajwanie to informacja o śmierci Wang Yung-ching (王永慶1917 -2008), jednego z najbogatszych przedsiębiorców na wyspie i twórcy konglomeracji Formosa Plasctics (台塑企業). Wang urodził się na Tajwanie (na przedmieściach Tajpej, w Hsindian) w okresie gdy wyspa była jeszcze kolonią japońską. Wang ukończył tylko szkołę podstawową i w wieku 16 lat otworzył sklep w którym sprzedawał ryż. „Pożyczyłem od ojca 200 dolarów tajwański i otworzyłem sklep”, mawiał Wang. Znany z ogromnej pracowitości i dużej troski o klientów Wang Yung-ching szybko zaczął dorabiać się majątku. W 1954 wraz z bratem ustanowił Formosa Plastic – w tej chwili to jeden z petrochemicznych gigantów w Azji. Do Formosa Plastics mależą takie fimy jaki Formosa Petrochemichal, Formosa Automobile, Nan Ya Plastics Corp. czy VIA Technologies.
Wang ustanowił także szpital Chang Gung Hospital (長庚醫院) i uczelnie Chang Gung University (長庚大學)
Wang inwestował także w Chinach, ale nie bez problemów. W trakcie ubiegania się o prawo do organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie władze chińskie zwróciły się do Wanga z propozycją budowy pekińskiej fili szpitala Chang Gung. Wang przedstawił władzom dokładny plan budowy i funkcjonowania szpitala oraz gwarancję inwestycji; projekt ten zakładający, że do 2008 powstanie w Pekinie wysokiej klasy szpital, w którym najlepsza kadra medyczna będzie obsługiwać sportowców w trakcie Igrzysk zrobił duże wrażenie na Komitecie Olimpijskim. Pekin prawo do olimpiady otrzymał; przyczynił się do tego w jakimś stopniu projekt i gotowość inwestycji ze strony tajwańskiej. Wtedy to jednak władze stwierdziły, że budowa może dojść do skutku jeśli tajwański inwestor zgodzi się na joint-venture; Wang Yung-ching znając perypetie tajwańskich biznesmanów, którzy potracili swoje firmy na rzecz chińskich partnerów nie zgodził się.
Forbes umieścił Wang Yung-ching na 178 pozycji wśród najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem ok. 5.5 miliardów USD . Na Tajwanie Wang Yung-chin określany był mianem „ guru zarzadzania” (經營之神”).
Niezalezna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków