O heavymetalowcach
Heavy metal to z pewnością nie jest mój ulubiony rodzaj muzyki; z ręką na sercu mogę nawet powiedzieć, że nie specjalnie za nim przepadam…ale i jego twórcy potrafią wzruszyć.
Jakiś czas temu szwedzka grupa Sabaton skomponowała pioesenkę "40:1" poświęconą obrońcą Wizny, gdzie we wrześniu 1939 720 Polaków przez trzy dni odpierało atak 42 tys. Niemców.
„40 do 1” to stosunek poległych - tylu Niemców miało przypadać na jednego zabitego polskiego żołnierza. Obrona Wizny często nazywana jest “Polskimi Termopilami".
Lider grupy Sabaton Joakim Brodén powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”:
Polski fan przesłał nam kiedyś informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, iż nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców! Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa historii, i oczywiście napisaliśmy o tym piosenkę”. (Rzeczpospolita 14.06.2008)
Nie mogę tu nie wspomnieć innego heavy metalowca, z Tajwanu, na którym niesamowite wrażenie zrobiła historia katyńska. Freddy Lim (林昶佐) to twórca heavymetalowego zespołu Chthonic (閃靈樂團). Freddy jest także zwolennikiem niepodległości Tajwanu i stąd min, jego grupa jest zakazana w Chinach.
Gdy kilka miesięcy temu opublikowałam po chińsku artykuł o Katyniu, Freddie skontaktował się ze mną i umieścił artykul na swojej stronie, a także pomógł w promocji wchodzącego wówczas na ekrany na Tajwanie filmu „Katyń”.
W dniu dzisiejszym Freddy Lim i założona przez niego organizacja „Taiwan Guts” (台灣青年逆轉本部) umiescili ogłoszenie w chińskojęzycznej gazecie „Liberty Times” (自由日報) zatytułowane: „Ma Yingjiu, jesteś wrogiem Tajwańczyków” (馬英九,你是台灣人的國仇家恨). Freddy sprzeciwia się polityce obecnego prezydenta Tajwanu Ma Yinjiu –zbytniej uległości wobec ChRL i krytykuje użycie przez władze przemocy w trakcie demonstracji zorganizowanych w czasie wizyty chińskiego ministra ds. Tajwanu Chen Yunlin (陳雲林) w Tajpej.
Ci którzy oglądali tajwański film "Cape No. 7" (海角七號) mieli okazję słuchać piosenki Don’t Wanna do której tekst napisał właśnie Freddy.
Zawsze uważam, że artyści wspierając takie inicjatywy (o ile nie robiąc tego w celach komercyjnych) zachowują się bardzo szlachetnie. Ludzie mają większy szacunek do ulubionych zespołów niż do polityków i publicystów. Jeśli chodzi o Sabaton, to ten utwór nie jest dla nich niczym nietypowym - cała ich twórczość opiera się na opisywaniu scen batalistycznych. Niemniej jednak zgodzę się, że ten utwór w połączeniu z tym klipem wzruszają.
OdpowiedzUsuń