Chen Wen-cheng 陳文成

Chen Wen-cheng (陳文成) po ukończeniu studiów na National Taiwan University w Tajpej, wyjechał w 1975 do Stanów Zjednoczonych. Tu kontynuował swoją edukację. W 1976 roku Chen otrzymał tytuł magistra na Wydziale Statystyki Uniwersytetu w Michigan, a dwa lata później obronił doktorat na tej samej uczelni. W 1978 Chen rozpoczął pracę na Uniwersytecie Carnegie-Mellon. Poza sukcesami naukowymi Chen bardzo interesował się tym, co działo się w jego kraju, na Tajwanie. Aktywnie działał wśród tajwańskiej społeczności w USA ,wspierał przybywających tutaj tajwańskich dysydentów i organizował zbiórkę pieniędzy na powstałe na Tajwanie pismo opozycjonistów „Formoza” (美麗島雜誌). Swoje poglady Chen wyrażał otwarcie: krytykował dyktatorskie rządy nacjonalistycznego Kuomintangu na Tajwanie.
W maju 1981 roku Chen Wen-cheng wraz z żoną i rocznym synkiem odwiedził wyspę. Większość czasu spedził odwiedzając krewnych, wykładając i podrożując po Tajwanie. Myślał o powrocie do kraju na stałe, bo jak mówił „jak góry to tylko te na Tajwanie, jak woda to tylko ta na Tajwanie” (只有台灣的山才是山,只有台灣的水才是水).
Chen miał opuścić wyspę na początku lipca 1981 roku. Władze nie przedłużyły jego pozwolenia na pobyt i kazały mu czekać na ostateczną decyzję. 2 lipca Chen został zabrany z domu przez agentów tajwańskiej policji politycznej (台灣警備總司令部). Dzień później ciało 31-letniego Chena znaleziono na terenie jego Alma Mater - National Taiwan University. Władze twierdziły, że śmierć tajwańskiego naukowca to prawdopodobnie samobójstwo albo wypadek. Chen miał uciekać z nielegalnego, antyrządowego spotkania na uczelni i wyskoczył z piątego piętra.
Kilka miesięcy po śmierci Chena dzięki zabiegom rodziny i dużym wsparciu Carnegie Mellon, uczelni na której pracował tajwański naukowiec, na Tajwan przybył amerykański patolog Cyril H. Wecht. Wecht dokonał autopsji zwłok Chen, a wyniki swoich badań opublikował w The American Journal of Forensic Medicine and Pathology, (June 1985, Raven Press, NY). Artykuł nosił znamienny tytuł „Morderstwo na Tajwanie”.
Na kanwie okoliczności tego morderstwa, a także zabójstwa w Kalifornii tajwańskiego dziennikarza Henry Liu, powstał amerykański film pt. „Zdradzona Formoza” (Formosa Betrayed/被出賣的福爾摩沙). Film wejdzie na ekrany kin na Tajwanie na początku sierpnia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Mieszanka chińskiego autorytaryzmu i zachodniego wokeizmu