Ukarani za spotkanie z Papieżem

Tajwańska delegacja nie została dopuszczona do udziału w odbywającej się w stolicy Indonezji Dżakarcie konferencji pt. „Obrona i dyplomacja w regionie Azji i Pacyfiku”. Komunistyczne chińskie władze zablokowały udział Tajwańczyków wzw. z obecnością prezydenta Tajwanu na mszy inauguracyjnej papieża Franciszka w Watykanie.
 Spotkanie rozpoczęło się w czwartek i biorą w nim udział przedstawiciele 45 państw w tym Ashton Carter, zastępca sekretarza obrony USA. Według „Finacial Times” ambasada chińska w ostatnim momencie zwróciła się do Ministerstwa Obrony Indonezji, aby wykreślono Tajwańczyków z listy gości.
 - Jest to spotkanie organizowane przez rząd Indonezji i musimy się liczyć ze zdaniami innych rządów - tłumaczył gen. Syaiful Anwar kierujący komitetem organizacyjnym konferencji.
 Według informacji zdobytych przez media tajwańskie chińskie żądanie niedopuszczenia delegacji z Tajwanu do udziału w międzynarodowym konferencji było odpowiedzią na udział tajwańskiego prezydenta Ma Yingjiu w mszy inauguracyjnej papieża Franciszka w Watykanie. Tej samej, na której zabrakło m.in. premiera Polski Donalda Tuska.
Tajwan, którego oficjalna nazwa brzmi Republika Chińska, otrzymuje oficjalne stosunki ze Stolicę Apostolską. Chiny Ludowe żądają, aby Watykan zerwał stosunki z Tajwanem, który Pekin traktuje jako zbuntowaną prowincję ChRl. Pekin nie wysłał delegacji na uroczystości inauguracyjne pontyfikatu Franciszka, a jedynie depeszę gratulacyjną w której wyrażono nadzieję że nowy papież wykaże się „elastycznością i szczerością w tworzeniu warunków dla poprawy chińsko-watykańskich stosunków”. Ta poprawa według komunistycznych Chin możliwa będzie, gdy Watykan zerwie dyplomatyczne stosunki z Tajwanem i powstrzyma się od ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin, szczególnie te dotyczące religii.

Niezalezna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Mieszanka chińskiego autorytaryzmu i zachodniego wokeizmu