„Zła recepta Michnika dla Chin”

Fragmenty artykułu napisanego przez Cao Changqinga (na zdj. drugi z lewej) po tym, jak A. Michnik spotkał się w 2010 r. w Pekinie z grupą chińskich intelektualistów i nawoływał do współpracy z komunistami.
 
Michnik twierdzi, że dzisiejsze Chiny są jak Polska w późnym okresie rządów komunistycznych. Oczywiście, ze swej natury reżimy komunistyczne są podobne. Jednak gdyby Michnik naprawdę rozumiał Chiny, to wiedziałby, że obecne Chiny i ówczesną Polskę dzieli ogromna przepaść, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno warunki wewnętrzne w ChRL, jak i sytuację zewnętrzną.
W Polsce robotnicy odważnie stawili czoła komunizmowi. „Solidarność” dążyła do zmiany systemu, do wolnych wyborów. Nie uznawano (i nie akceptowano) przewodniej roli partii. W 37-milionowym narodzie narodził się ruch skupiający 10 mln osób, prawie jedną czwartą ówczesnej populacji. Czegoś podobnego nie doświadczamy w Chinach. Grupy opozycjonistów są rozproszone i trudno mówić tu w ogóle o jakiejś skali.
Inną istotną różnicą jest to, że Polska to kraj chrześcijański. 95 proc. społeczeństwa stanowią wyznawcy katolicyzmu ; wśród czołowych przywódców „Solidarności” było wielu pobożnych katolików. Sam Michnik przyznał, że „Kościół katolicki był rajem dla opozycji”. Tego w Chinach nie ma.
Jeśli chodzi o sytuację międzynarodową, to polski papież Jan Paweł II i amerykański prezydent Ronald Reagan stanowili ogromne wsparcie dla opozycyjnej „Solidarności”. Reagan potrafił śmiało stawić czoła sowieckiemu imperium zła. Był zagorzałym antykomunistą. [...]
Takich warunków na arenie międzynarodowej dzisiejsze Chiny nie mają. Prezydent Obama w żadnym stopniu nie rozumie komunistycznej dyktatury. Co więcej, przez niektórych komunistów jest czczony jako „nauczyciel”. USA pod jego rządami zmierzają w kierunku socjalizmu. Będąc w Chinach, Obama nie spotkał się z chińskimi dysydentami, wspierając w ten sposób moralnie komunistyczny reżim i wzmacniając rządy KPChL na dobre. [...]
Na spotkaniu z chińskimi intelektualistami Adam Michnik został przedstawiony jako demiurg ruchu opozycyjnego w Polsce. Ale nie jest on żadnym „twórcą ruchu opozycyjnego, jego duszą”. Jak wiadomo, główną siłą ruchu opozycyjnego w komunistycznej Polsce byli robotnicy. Jeśli już mówić o bohaterach tego ruchu, to należy mówić o związku zawodowym „Solidarność”. Polscy intelektualiści byli aktorami drugiego planu – byli doradcami […]
Chińscy intelektualiści zamiast wyolbrzymiać rolę Michnika i głoszonej przez niego polityki kompromisu, powinni czerpać z doświadczenia polskiej „Solidarności”, która „od początku odważnie oparła się tyranii”. W sercu Chińczyków tak samo jak w Polakach bije pragnienie wolności. Nie ma większej mocy nad tę wywodzącą się z dążenia do wolności. Ta moc sprawiła, że większość państw na świecie to demokracje. I Chińczycy z pewnością niedługo przestaną być wyjątkiem!  
tlum. Hanna Shen
Nowe Panstwo

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków