Phenian wyposaża Syrię w broń chemiczną


BRUCE’EM E. BECHTOLEM, politologiem, ekspertem ds. północnej Azji, wykładowcą Angelo State University w San Angelo w Teksasie i byłym analitykiem amerykańskiego wywiadu wojskowego, autorem książki „Ostatnie dni Kim Dzong-Ila”, rozmawia HANNA SHEN

Korea Północna jest jednym z głównych dostawców broni chemicznej do Syrii. Ten fakt został zupełnie przemilczany przezzachodnie media oraz Waszyngton. Dlaczego?
Zachowania mediów zupełnie nie rozumiem. Te informacje są bowiem ogólnie dostępne. Wystarczy po nie sięgnąć. Jeśli zaś chodzi o pre zydenta USA Baracka Obamę, to zależy mu na tym, aby jak najszybciej zostały wznowione sześciostronne rozmowy ws. północnokoreańskiego programu atomowego, więc woli nie drażnić Phenianu.
Reżim Kim Dzong-Una uczestniczył w stworzeniu co najmniej dwóch składów broni chemicznej w Syrii; dostarcza syryjskiemu reżi- mowi również rakiety balistyczne, służące do przenoszenia głowic wyposażonych w gazy trujące. Według organizacji pozarządowych w Syrii przebywa obecnie wielu ekspertów wojskowych z Korei Płn. mówiących płynnie po arabsku, których zadaniem jest szkolenie wojsk Ba- szara al-Asada.
Jaką motywację ma Phenian, wspierając reżim w Damaszku?
Młody przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un kontynuuje politykę prowadzoną przez jego ojca Kim Dzong Ila. Korea Płn. od lat 90. XX w. dostarcza syryjskim władzom rakiety Scud typu radzieckiego oraz gazy bojowe. Dostawy te znacznie się zwięk szyły wraz z wybuchem wojny domowej w Syrii. Ponadto Phenian wysłał do Damaszku specjalistów, którzy pomagają w konstrukcji głowic i zamontowaniu ich na rakietach. Poza składami broni chemicznej północnokoreańscy eksperci zbudowali w Syrii co najmniej jedną fabrykę rakiet balistycznych. Ta fabryka działa po dziś dzień. Jeśli wspólnota międzynarodowa nadal będzie w tej sprawie milczała, to Phenian nadal będzie pomagał Asadowi. Czerpie bowiem z tego niezłe zyski. Północnokoreańscy eksperci wojskowi współpracują też w Syrii z irańskimi, by ulepszyć syryjski system obrony przeciwlotniczej.

Jaką rolę odgrywają Chiny w konflikcie z Syrią? Pekin to w końcu sojusznik i mentor reżimu w Phenianie.
Chiny milcząco wspiera-ją handel bronią uprawiany przez Koreę Północną, świadomie łamiąc sankcje nałożone na Phenian. Broń prze- chodzi przez porty chińskie. Transporty nie są poddawane kontroli i to raczej się nie zmieni. Nie wiem, do jakiego stopnia Chiny są zaangażowane w samej Syrii i nie ma dowodów na współpra- cę Pekinu i Phenianu w tym kraju. 
GPCodziennie

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków