Dlaczego nie będę kupować książek w Eslite

Wielu z cudzoziemców za jedno z ulubionych miejsc w Tajpej uważa księgarnie ESLITE (誠品書店); ksiegarnia istnieje także w Hongkongu. Eslite to ‘kulturalne okno na świat”, twierdził Robert Wu (清友) założyciel ksiegarni. Okno  niestety zamyka się z powodu cenzury.
W czerwcu br. Eslite w Hongkongu wycofał z półek kilka książek o Tybecie. Według Yuan Hongbing[1] (袁紅冰) jego własne książki zostały zdjęte z półek już w listopadzie 2013 roku. Inni niezbyt mile widziani autorzy w Eslite to Wang Lixiong[2] (王力雄) i Tsering Woeser[3].
Także Eslite w Tajpej w doborze wystawianych na półkach tytułów dostosowuje się do „instrukcji” Pekinu; dotyczy to zwłaszcza sklepu w dzielnicy Xin-yi, tuż obok Taipei 101. Ta największa księgarnia w Azji (24,750 m2) jest odwiedzana przez turystów zagranicznych, a więc też i tych przybywających z Chin Ludowych. Oficjele z ChRLu nie chcą dopuścić, aby w ręcę ich rodaków trafiły jakieś “niebezpieczne lektury”.
Uważa się, że kierownictwo ksiegarni ulega presji Pekinu i wycofuje niewygodne tytuły, bo planuje otwarcie sklepów w Chinach min. w Suzhou i Szanghaju.
Kilka dni po informacji o zakazanych książkach na półkach Eslite w Hongkongu, pracownicy tajwańskich oddziałów księgarni ujawnili pismo jakie kierownictwo firmy rozesłało do nich. W liście kierownictwo księgarni zakazuje zatrudnionym w Eslite udzielania jakichkolwiek informacji mediom czy publikowania jakichkolwiek komentarzy na portalach społecznościowych na temat polityki wewnętrznej firmy.

Robert Wu miał szansę przybliżyć obywatelom ChRL-u świat oparty na takich wartościach jak wolność i prawda. Zafundował jednak nam wszystkim cenzurę ….i dlatego nie będę już kupować książek w Eslite.




[1] Yuan Hongbing - pisarz i prawnik urodzonym w Mongolii Wewnętrznej (jeden z regionów autonomicznych ChRL-u); w czasie protestów studentów na Placu Tiananmen w 1989 roku zorganizował wśród wykładowców Uniwersytetu Pekińskiego akcję poparcia dla demostrujących.  W 2004 roku w trakcie wizyty w Australi uzyskał azyl polityczny;  w swoich książkach pisze dużo o eksterminacji Tybetańczyków i ich kultury w ChRLu; w 2009 roku Yuan opublikował książkę pt. “Katastrofa Tajwnu”, w której między innymi zarzucił rządzącym wyspą  niezrozumienie zagrożeń ze strony Pekinu.
[2] Wang Lixiong - chiński pisarz i historyk, działający również na rzecz ochrony środowiska naturalnego, autor zakazanego w ChRLu bestselleru „Żółte zagrożenie"; w ostatnich latach poświęca wiele uwagi kwestiom Tybetu i Turkiestanu Wschodniego. Jest mężem Tsering Woeser.
[3] Tsering Woeser, -pisarka i poetka tybetańska, mieszkająca w Pekinie ; w 2013 Departament Stanu USA ogłosił ją zwyciężczynią Międzynarodowej Nagrody za Odwagę Kobiet.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków