Jak Boże Narodzenie miało być dniem narodzin Nowych Chin

Dziś Święto Konstytucji Republiki Chińskiej (na Tajwanie) i choć Tajwan zasługuje na nową ustawę zasadniczą, to warto pamiętać o tej napisanej przez katolika i która weszła w życie, na prośbę arcybiskupa, w dzień Bożego Narodzenia.
Głównym twórcą Konstytucji Republiki Chińskiej jest  John Ching Hsiung Wu經熊 (1899-1986) prawnik i pisarz, który w 1937 nawrócił się na katolicyzm. Wu studiował min. na Sorbonie, Harvardzie i Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. John Wu miał 11 dzieci, a jeden z jego synów Edward Wu Tzu-yu祖禹 był ambasadorem Republiki Chińskiej przy Stolicy Apostolskiej.
Napisana przez Johna Wu Konstytucja weszła w życie 25 grudnia 1947 roku na prośbę arcybiskupa miasta Nanjing Paula Yupin. Oto jak duspasterz przekonywał posłów aby wybrać Boże Narodzenie na dzień wprowadzenia konstytucji:
“Czym jest Boże Narodzenie? Co ono reprezentuje? Ono oznacza nowe Chiny, z nową krwią, energią i witalnością; to początek nowej ery, pojawienie nowych perspektyw, nastanie wspaniałego dnia. Proszę wyobrazić sobie co ludzie na świecie powiedzą o naszym kraju. Będą mówić o harmonii – nowe Chiny narodziły się wraz z Chrystusem, tego samego dnia. Czy możecie Państwo znaleźć bardziej odpowiedni dzień na ogłoszenie Konstytucji?”


W 1949 partia Kuomintang, a z nim rząd Republiki Chińskiej pokonany przez komunistów schronił się na Tajwanie. I tu też niestety sprzeniewierzył się ideom Nowych Chin. Dopiero pod koniec lat 80-tych na wyspie rozpoczeła się budowa wolnego kraju, który dziś już coraz mniej utożsamia się z Chinami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Mieszanka chińskiego autorytaryzmu i zachodniego wokeizmu