Nieludzki reżim kontra mała wyspa o wielkim sercu

Gdy w 1999 roku Tajwan dotknęła ogromna tragedia -trzęsienie ziemi o sile 7, 6 w skali Richtera - cały świat pospieszył z pomocą. Przybywały ekipy ratowników z całego świata, a nie było to łatwe. Chiny Ludowe nie zezwalały na przeloty samolotów z ratownikami nad swoim terytorium ….tragedia, która pochłonęła życie prawie 2.5 tys.Tajwańczyków i zabrała dachy nad głowami ponad 100 tys. ludziom nie przeszkodziła komunistom w Chinach prowadzić swojej polityki izolowania Tajwanu na arenie międzynarodowej.
Tak jest od lat. Dziś tajwańska ekipa ratowników nie może przybyć do Nepalu, bo nie chcą tego Chiny. Tajwan to teren podatny na trzęsienia. W zeszłym tygodniu mieliśmy kilka wstrząsów (na szczęście nie tak silnych jak ten w Nepalu) w ciągu jednego dnia. Tutejsi ratownicy są wyspecjalizowaniu w niesieniu pomocy w obliczu takich tragedii jak ta sobotnia. Brali udział w wielu akcjach  po silnych trzęsieniach ziemi  np. w Haiti czy w Japonii. Są zawsze gotowi nieść pomoc nam tu na wyspie. Dziś nie mogą pomóc mieszkańcom Nepalu bo komunistyczny reżim w Pekinie jest gotowy na  wszystko, aby tylko marginalizować Tajwan nawet za cenę ludzkiego życia. To nadal jest nieludzki reżim.
A Tajwańczycy się nie poddają i robią swoje. Sprzęt ekipy ratowniczej czeka na lotnisku. Lokalne oddziały Czerwonego Krzyża i Caritasu zbierają pieniądze na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. To nadal jest mała wyspa o wielkim sercu!

Żal też obywateli Nepalu wymęczonych wojną domową wywołaną przez maoistów i potem ich rządami; dziś u steru są nadal lewacy, którzy boją się że Pekin się pogniewa i nie będzie ich (ich tzn. lewackiej władzy bo nie obywateli) wspierał finansowo …tak się boi, że właśnie zabronił Tybetańczykom (wielu Tybetańczyków ucieka przed krwawymi rządami Pekinu w Tybecie właśnie do Nepalu) obchodzić rocznicę antychińskiego powstania z 10 marca 1959 r. (zamordowano wtedy prawie 90 tys. Tybetańczyków a Dalajlama XIV uciekł do Indii, gdzie powstał emigracyjny rząd Tybetu).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad