List do Prezydenta Andrzeja Dudy

Kilka dni temu na konferencji prasowej w Kanadzie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi zbeształ kanadyjską dziennikarkę za jej pytanie dotyczące gwałcenia praw człowieka w ChRLu. Jest to temat tak niewygodny dla przedstawicieli władzy w Pekinie, że w czasie swoich wizyt zagranicznych naciskają aby żadne odniesienia do kwestii łamania swobód obywatelskich nie padły. W liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło grupa byłych działaczy antykomunistycznej opozycji, ekspertów ds. Chin i dziennikarzy wyraża nadzieje, że rządzący w Polsce poruszą jednak ten temat w czasie wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce.

Dziś “prześladowani Chińczycy - grupy zaangażowane w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, chrześcijanie, prawnicy, dziennikarze, członkowie ruchu Falun Gong, mniejszości (Tybetańczycy, Ujgurzy, Mongołowie) i wielu innych” - nadal potrzebują naszej solidarności i wsparcia - zaznaczają sygnatariusze listu. 

Poniżej publikujemy cały dokument.
 
                                                                                                                             04.06.2016 r.
 
Do:
 
1. Prezydent Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 
 
2. Premier Beata Szydło
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
 
Dot.: Wizyty Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce
 
Szanowny Panie Prezydencie,                                            Szanowna Pani Premier,

W związku z czerwcową wizytą Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce, zwracamy się do Państwa o poruszenie kwestii łamania praw obywatelskich w Chinach.

W ciągu ostatnich 25 lat reformy gospodarcze i modernizacja w Chinach przyniosły ogromne zmiany w społeczeństwie chińskim i stworzyły lepsze warunki dla obywateli do dochodzenia i ochrony swoich praw. Głos społeczeństwa obywatelskie staje się w  Chinach coraz donośniejszy. Jednak w czasie urzędowania prezydenta Xi Jinpinga dochodzi do znaczących naruszeń praw obywateli, niespotykanych w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Na Bliskim Wschodzie i w Afryce, dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie niszczą kościoły i mordują chrześcijan w barbarzyński sposobów. W tym samym czasie w Chinach chrześcijanie obawiają się, że ich wiara jest zagrożona niemal w takim stopniu jak to było w okresie rewolucji  kulturalnej. Znów burzone są kościoły, usuwane krzyże z kościołów (w niektórych przypadkach nawet palone), a chrześcijanie są aresztowani i poddawani represjom.

Aresztowani są także prawnicy zajmujący się prawami człowieka. Na przełomie lipca i sierpnia ub. r. zatrzymano około 250 prawników i asystentów prawnych w Chinach. Represje dotykają także dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych, w tym cudzoziemców.

Władze Chin nadal trzymają w więzieniu min. laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r. Liu Xiaobo i nazywanego „ojcem chrzestnym chińskiej opozycji” Wang Bingzhanga. Wang został uprowadzony prze chińskich agentów bezpieki z Wietnamu w 2002 r. i przewieziony do Chin Ludowych. Uprowadzenie Wang nie jest jedynym tego typu przypadkiem w ChrL-u. W ostatnich miesiącach doszło do porwania pięciu hongkońskich wydawców publikujących książki krytykujące komunistyczne władze w Pekinie.

Dlaczego my Polacy powinniśmy upominać się o represjonowanych i więzionych w Chinach?

Przez dziesięciolecia Polska i nasza Solidarność były i są inspiracją dla Chińczyków. To polska Solidarność była bodźcem dla chińskiego dysydenta Li Wangyanga do stworzenia w 1983 r. związku zawodowego w Shaoyang. Za to między innymi Li był ścigany przez władze  i spędził 23 lat w więzieniu. 4 lata temu Li miał się powiesić w sali szpitalnej. Rodzina i znajomi jednak podejrzewają, że został on zamordowany przez reżim komunistyczny. Li Wangyang wierzył, że Chiny potrzebują Solidarności, potrzebują ducha Polaków, którzy w obliczu tyranii i ucisku wybrali wolność i demokrację i zmienili bieg historii swojego kraju.

Chiny wciąż potrzebują Solidarności. Prześladowani Chińczycy - grupy zaangażowane w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, chrześcijanie, prawnicy, dziennikarze, członkowie ruchu Falun Gong, mniejszości (Tybetańczycy, Ujgurzy, Mongołowie) i wielu innych potrzebuje wsparcie Polaków, w tym także Pana, Panie Prezydencie i Pani, Pani Premier. W duchu polskiej Solidarności musimy zabrać głos w imieniu prześladowanych w Chinach.

Mamy nadzieję, że główny cel wizyty przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce – zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami - nie powstrzyma Państwa od poruszenia kwestii łamania swobód obywatelskich w Chinach. Polska powinna rozwijać relacje gospodarcze z Chinami, ale stosunki te  nie mogą być zdrowe i przewidywalne, jeśli nie ma reformy prawa w Chinach, a  wolności słowa i wyznania są poważnie naruszane. W najlepszym interesie Polski jest współpraca z krajami, które podzielają nasze wartości rządów prawa, praw człowieka i sprawiedliwości. Uważamy że taki komunikat powinien paść w trakcie wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Polsce.

 
Z wyrazami szacunku,
 
Olga Alehno, dziennikarka Gazety Polskiej Codziennie

Adam Borowski,  działacz opozycji antykomunistycznej, honorowy konsul Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce

Elżbieta Brzozowska, Wydawnictwo Akademickie "Dialog"

Jadwiga Chmielowska, była opozycjonistka niepodległościowa, dziennikarka

Piotr Dubicki przedsiębiorca, tłumacz, sinolog

Andrzej Gwiazda, jeden z przywódców strajku i sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący KKP i członek KK „Solidarności” w latach 1980-1981, więzień polityczny

Joanna Duda-Gwiazda , członek Zarządu Regionu Gdańskiego „Solidarności” w latach 1980-1981, więzień polityczny

Piotr Hlebowicz, były opozycjonista niepodległościowy

Piotr Jegliński - publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, dyrektor Wydawnictwa „Editions – Spotkania”, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawskiego SDP

Ewa Kędzierska, była Sekretarz Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu, dziennikarz

Adam Kozieł, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Irena Lasota, Prezydent Institute for Democracy in Eastern Europe (IDEE). Waszyngton, USA

Michał Orzechowski Komitet WORLD SOLIDARITY

Katarzyna Sarek, sinolożka, członkini redakcji Kultury Liberalnej

Łukasz Sarek, konsultant, analityk rynku chińskiego

Hanna Shen, dziennikarka Gazety Polskiej Codziennie i Gazety Polskiej, Tajwan

Marta Tomczak, językoznawca

Krzysztof Wyszkowski - działacz WZZ Wybrzeża, działacz „Solidarności” Regionu Gdańskiego w latach 1980-1981, internowany w stanie wojennym, działacz konspiracji antykomunistycznej

 
Kopia: Prezes Jarosław Kaczyński
Prawo i Sprawiedliwość 

Niezależna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Tajwańskie maszyny trafiały do Rosji

Pies na talerzu Chińczyków