Program Trumpa dla Azji

WIETNAM Szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC)

Najważniejszym momentem w dziesięciodniowej podróży Donalda Trumpa do Azji było jego przemówienia na szczycie APEC w Wietnamie. Prezydent USA przedstawił program współpracy gospodarczej i politycznej dla regionu Indo-Pacyfiku. Odmienną wizję globalnego porządku światowego zaprezentował przywódca Chin, którego w dużym stopniu poparł lider Rosji.

Kolejnym po Chinach państwem, które w podróży po Azji odwiedził Donald Trump, był Wietnam. Amerykański przywódca wziął udział w odbywającym się w mieście Danang szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Wygłosił mowę programową dotyczącą gospodarki, polityki i wartości, na jakich oparta ma być współpraca USA z państwami w regionie Indo-Pacyfiku. Prezydent USA stwierdził, że czas na budowę relacji opartych na uczciwości i wzajemności oraz na zaprzestanie takich praktyk, jak kradzież własności intelektualnej, zmuszanie zagranicznych firm do oddawania technologii państwu oraz do tworzenia joint-venture (z ang. wspólne przedsięwzięcie) w zamian za dostęp do rynku, wprowadzanie produktów po cenach dumpingowych, manipulowanie walutą i drapieżną politykę przemysłową. Wielu komentatorów podkreśla, że w tej części przemówienie Trumpa było ostrą krytyką wobec Chin, które stosują wyżej wymienione praktyki.

Amerykański przywódca powiedział także, że jego kraj stawia na umowy dwustronne w regionie Indo-Pacyfiku, a nie na duże wielostronne pakty, które „wiążą ręce i odbierają suwerenność”.

Trump stwierdził, że zaprasza do współpracy każde państwo w regionie, które przestrzegać będzie trzech zasad: respektować rządy prawa, szanować prawa jednostki i przestrzegać wolności żeglugi i przelotów. Kraje pragnące współpracować w regionie Indo-Pacyfiku powinny też walczyć z kryminalnymi kartelami, przemytem ludzi, narkotykami, korupcją, cyberprzestępczością, terytorialną ekspansją i terroryzmem, w tym z radykalnym islamskim terroryzmem.

Zakończenie przemówienia Trumpa miało akcent, który z pewnością nie był mile odebrany przez Pekin. Prezydent USA wspomniał o wietnamskich siostrach Trung, które prawie 2 tys. lat temu walczyły o wolność swojego kraju z Chinami. Są one dziś w Wietnamie uważane za bohaterki, którym udało się upokorzyć Państwo Środka, i za symbol walki o niepodległość.

Zupełnie inne zasady funkcjonowania światowej gospodarki podczas szczytu APEC zaprezentował prezydent Chin Xi Jinping. Jego przemówienie było obroną globalizmu, który przywódca ChRL‑u nazwał „nieodwracalnym trendem historycznym”. – W dążeniu do globalizacji gospodarczej powinniśmy ją uczynić jeszcze bardziej otwartą, bardziej integrującą, bardziej zrównoważoną, sprawiedliwszą i bardziej korzystną dla wszystkich – mówił Xi, któremu wiele państw zarzuca, że gospodarka jego kraju jest bardzo zamknięta.

Wcześniej, zaraz po wizycie Trumpa w Pekinie, w odpowiedzi na krytykę braku otwartości chiński wiceminister finansów Zhu Guangyao ogłosił, że jego kraj bardziej otworzy swój system finansowy na zagraniczny kapitał. ChRL ma m.in. podnieść limit udziałów zagranicznych firm w przedsiębiorstwach branży papierów wartościowych, zarządzania funduszami inwestycyjnymi i instrumentów typu futures (jest to umowa zawarta pomiędzy sprzedającym (kupującym) a giełdą lub izbą rozliczeniową, w której sprzedający (kupujący) zobowiązuje się sprzedać (kupić) określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie, a po trzech latach całkowicie znieść te ograniczenia.

W przemówieniu na szczycie APEC Xi bronił wielostronnego systemu handlowego i zapowiedział wprowadzenie „nowych sił napędowych dla wspólnego rozwoju za pomocą inicjatywy »jeden pas, jedna droga« [mającej na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku]”.

Na spotkaniu ministerialnym APEC chiński wiceminister spraw zagranicznych Li Baodong zaapelował o przyspieszenie utworzenia strefy wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku. Chińskie plany poparł prezydent Rosji Władimir Putin. W artykule opublikowanym z okazji szczytu APEC Putin stwierdził m.in. „popieramy pomysł utworzenia strefy wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku. Wierzymy, że leży to w naszym interesie i stanowi okazję do wzmocnienia naszej pozycji na szybko rozwijających się rynkach w regionie”.

Rosyjski przywódca dodał, że jego kraj przykłada dużą wagę do włączenia terytoriów Dalekiego Wschodu i Syberii do sieci powiązań ekonomicznych z regionie Azji i Pacyfiku. Putin wymienił też Nowy Jedwabny Szlak, który wraz postsowiecką Euroazjatycką Unią Gospodarczą mogą stanowić podstawy do utworzenia Wielkiego Euroazjatyckiego Partnerstwa.
Gazeta Polska Codziennie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad