Nowy Rok z tajwańską królową muzyki pop

Nowy Rok w Tajpej to przede wszystkim pokaz sztucznych ogni wokół najwyższego (wybudowanego) na świecie budynku “Tajpej 101”. W tym roku Tajwańczycy bawili się na koncertach zorganizowanych w każdym większym mieście na wyspie. A na nich rekordy popularności biły piosenki w języku tajwańskim (dialekt minnan –używany na wyspie obok oficjalnego języka mandaryńskiego). Za rządów Chang Kaisheka za używanie tajwańskiego groziły kary łącznie z więzieniem, a dziś młodzież na wyspie bawi się słuchając piosenek w tym języku; co więcej piosenki w dialekcie minnan są bardzo popularne w ChRL.
W tym roku na koncercie zorganizowanym w Tajpej u stóp wieżowca “Tajpej 101”, Nowy Rok przywitała tajwańska piosenkarka A-mei (阿妹) wykonując min. utwór tajwańskiego kompozytora i piosenkarza Lin Qiang (林強) pt.. Na przód (向前走).

A-mei nazywana jest na wyspie „Dumą Tajwanu”; pochodzi z plemienia Bunan (Puyama) zamieszkującaego wschodnie wybrzeże Tajwanu. Od ponad 10 lat jest królową muzyki pop nie tylko na Tajwanie ale i w Singapurze, Malezji i Hong Kongu. Jest także uwiebiana w Japonii (w 2008 Japończycy zaprosili ją do wystepów w japońskiej wersji opery “Turandot”). A-mei ma także rzesze fanów w ChRL, choć tu obrażał się na nią kilka razy chiński rząd. Gdy w 2000 A-mei zaśpiewała hymn na uroczystości inauguracyjnej tajwańskiego prezydenta Chen Shuibiana (zwolennika niepodległości wyspy) Pekin wpadł w furię i zakazał nadawania jej piosenek w radiu i telewizji. Przez ponad rok tajwańska piosenkarka nie mogła koncertować w Chinach. Potem były kolejne protesty i oskarżenia ze strony Pekinu (min. w 2004 odwołano koncert A-mei oskarżając ją o popieranie niepodległości wyspy)...ale A-mei była i jest “królową muzyki pop” w całym chińskojęzycznym świecie.
Niezalezna.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad