Miękkie czy twarde lądowanie” Państwa Środka?

W konserwatywnjej fundacji Heritage odbyła się niedawno bardzo ciekawa dyskusja dotycząca tego czy Chiny czeka ekonomiczny kryzys i jeśli tak, to czy efektem tego będzie “miękkie czy twarde lądowanie” Państwa Środka.
Wszyscy prelegenci zgodzili się co do faktu, że  dalszy sukces gospodarczych reform zależy od tego czy wprowadzone zostaną reformy polityczne - czy dojdzie do ograniczenia władzy centralnej i do przyznania większych  wolności jednostkom.  Brak tej reformy powoduje, że narasta napięcie na linii obywatele - władza. Nic nie wskazuje na to, aby komunistyczny rząd w Chinach widział potrzebę takich zmian albowiem wychodzi on z założenia, że stabilność bierze się stąd, że to partia komunistyczna ma pełną władzę – całkowitą kontrolę.

Bardzo ciekawe tezy prezentuje dr. William Wilson z Fundacji Heritage, który uważa, że jednak dojdzie do ogromnego kryzysu w Chinach, gdyż gospodarka chińska wcale nie ma się tak dobrze jak o tym mówią oficjalne dane. Przede wszystkom wzrasta b. szybko dług; w latach 2007 -2104 zadłużenia przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wzrosło o 70%  a zadłużenie sektora rządowego o ponad 120%. Pogłębiają się także nierówności w dochodzie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad