Chimerica


Brytyjski historyk i ekonomista Niall Ferguson nazwał współzależność Stanów Zjednoczonych i Chin Chimerica.  W 2013 roku sztukę o takim tytule napisała brytyjska pisarka Lucy Kirkwood. W tym roku brytyjska stacja Channel 4 wypuściła serial oparty na tej sztuce. Jest w nim trochę poprawności politycznej i lewackiej narracji, ale mimo to serial polecam. Jest to historia fikcyjna, ale oparta na prawdziwych wydarzeniach, o amerykańskim fotoreporterze, Lee Bregerze, który w 1989 r. wykonał zdjęcie “tank man’a” (nieznanego buntownika), a teraz po latach chce go odnaleźć. Owa teraźniejszość przypada na kampanię wyborczą w USA w 2016 r. Oczywiście duża część historii dzieje się w liberalnym środowisku mediów amerykańskich nieznoszącym Trumpa. Ale w serialu poruszony jest wątek powiązań Demokratów z Komunistyczną Partią Chin. Są też bardzo dobrze opisane dzisiejsze Chiny z prześladowaniami, terrorem, zatrutym środowiskiem itd. 
Jest w serialu parę scen, dla których naprawdę warto go obejrzeć. I tak na przykład w czasie pobytu w Chinach fotoreporter i Tessa, jego brytyjska przyjaciółka rozmawiają o zespole Wham. Lee i Tessa przekomarzają się i śmieją rozmawiając o grupie. W tle widzimy smutną twarz chińskiego znajomego Lee, który był na koncercie Wham w Chinach w 1985 r. ze swoją ówczesną dziewczyną. Ta potem będąc już jego żoną zginęła na placu Tiananmen. Dla przyjaciela Lee coś, co dla ludzi z Zachodu jest powodem do radości i żartów, przynosi tragiczne wspomnienia.
W filmie jest też postać chińskiego biznesmena wzorowana na Guo Wengui’u (piszę o nim często np. TUTAJ). Jest to jednak bardzo daleki od rzeczywistości obraz miliardera. W serialu pokazany jest on jako osoba, która chce doprowadzić do rozlewu krwi w Chinach i jest wykorzystywany przez KPCh. To mija się z tym co robi i mówi Guo, choć nie jest wykluczone że popierają go pewni politycy z KPCh, którzy chcą doprowadzić do prawdziwych reform w ChRL.
W każdym razie serial polecam. Jest on dość popularny wśród chińskiej społeczności poza Chinami. 3 odcinki można zobaczyć tutaj (4 będzie miał premierę 8 maja):
1-wszy odcinek TUTAJ
2-gi TUTAJ
3-ci TUTAJ

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chińskie więzienia: tortury i interes

Bonum est diffusivum sui

Wojna bez zasad